ZAJÍMAVÉ ODKAZY


British Pathé
Britská agentura Pathé News nahrála na YouTube přes 85 tisíc archivních filmů. Videoklipy mají ohromný záběr od roku 1896 do roku 1976 (i novější) a od historicky významných až po zcela triviální či podivné.

Český historický atlas
Elektronický mapový portál Český historický atlas, věnovaný českým a československým dějinám v mezinárodních souvislostech, vytvořený jako webová mapová aplikace s využitím nejmodernějších technologií GIS. Otevírá odborné i široké veřejnosti, žákům a studentům, nestandardní, v České republice dosud nerealizovaný přístup k výsledkům historického výzkumu prostřednictvím elektronické historické kartografie.

Deset století architektury
Dokumentární cyklus České televize o českých stavebních skvostech.

Dějepis.com
On-line učebnice dějepisu obohacená esejemi, testy, časovou přímkou a historickými dokumenty.

Dějiny udatného českého národa
Animovaný seriál České televize vycházející ze stejnojmenné knihy výtvarnice Lucie Seifertové.

Google Art Project
Google již po celém světě zpřístupnil téměř sedmdesát tisíc uměleckých děl, včetně 500 děl z České republiky.

Historie věčně živá
Audioarchiv pořadu Českého rozhlasu obsahuje desítky dílů pořadu Historie věčně živá ve formátu MP3. Jednotlivé díly mapují širokou škálu témat národní i světové historie od starověku po 90. léta 20. století. Jsou koncipovány jako rozhovor redaktora s odborníkem na dané téma.

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých
Virtuální procházka sídly, která znáte jen jako pár pobořených zdí.

Kramerius
V digitální knihovně Kramerius NK ČR najdete více než 7 milionů naskenovaných stran plných textů periodik a monografií. Vedle dokumentů v češtině obsahuje Kramerius také řadu dokumentů v německém a ruském jazyce.

Manuskriptorium školám
Pracovního prostředí pro práci s historickými dokumenty na středních i základních školách.

Mobilisace 1938
Československo proti třetí říši očima dobových svědků.

Moderní dějiny
Projekt "Moderní dějiny.cz" má ambici vytvořit webový výukový portál, který umožní široké veřejnosti (především však učitelům a žákům) poznávat naši nedávnou minulost prostřednictvím vědeckých, kritických, autentických a odborníky komentovaných materiálů.

Na vlně první republiky
Cyklus o historii a kultuře tohoto období.

Národní klenoty
Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy památek UNESCO na českém území.

Politická mapa světa

Političtí vězni
Iniciativa Politictivezni.cz je nevládní a neziskový projekt, jehož účelem je zachytit a uchovat paměť a životní zkušenosti bývalých československých politických vězňů a vězeňkyň - očitých svědků a aktérů historických událostí.

Řády a vyznamenání
Komu a proč se udělovala různá ocenění v prvních desetiletích po válce.

Štíty království českého
Ta doba je vzdálená téměř tisíc let a její počátky leží v mlze legend. Antika dávno zmizela v prachu a potomci Barbarů, kteří ji pohřbili, v krvavých zmatcích začali budovat nový svět. Na kontinentu se zrodila společnost, ze které vyrostl dnešek... tedy my sami...

Šumná města
Původní dokumentární cyklus v produkci ČT, zabývající se architekturou českých měst, pod taktovkou scénáristy a režiséra Radovana Lipuse a především pak nesmrtelného architekta-sklepáka Davida Vávry. Právě rukopis Vávrova způsobu moderování z jinak zdánlivě chladného a nezáživného tématu činní zajímavou a v kontextu běžné dokumentární tvorby netradiční podívanou.

Šumné stopy
Šumné stopy volně navazují na již uzavřený cyklus České televize Šumná města. Po 66 dílech mapujících moderní architekturu měst a městeček Čech, Moravy a Slezska, se pozornost autorské dvojice Lipus-Vávra obrátila k neprávem opomíjenému a zapomínanému odkazu českých architektů ve světě.

Těžká léta československého filmu 1969-1989
aneb Jak se na Barrandově uplácelo, udávalo, vyhrožovalo i zastrašovalo.

Totalita.cz
Server mapuje historii Československa v letech 1945-1989 se zvláštním důrazem na mechanismy uchopení moci komunistickou stranou a způsob jejího uplatňování.

Ústav pro studium totalitních režimů

Utajená obrana železné opony
Projekt Českého rozhlasu věnující se reaktivaci československého pohraničního opevnění.

Zrezivělá krása
Ne všechno, co je rezavé, patří do šrotu.